Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   106,74
   % -0,6
   BIST
  • DOLAR
   3,53
   % 0,05
   Dolar
  • EURO
   4,1
   % -0,01
   Euro
  • ALTIN
   141,18
   % -0,03
   AltınKüçük çocuklara ''cep telefonu uyarısı''

Tarih: 15-12-2016 00:19:58 + -


Prof. Dr. Haydaroğlu, kafa kemikleri ince olan çocuklarda elektromanyetik dalgaların beyin üzerinde daha etkili olduğunu belirterek, küçük yaştaki çocukların cep telefonu ile konuşturulmaması gerektiğini söyledi.


Küçük çocuklara ''cep telefonu uyarısı''

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cep telefonu kanser yapar mı?" sorusuna yanıt aramak için dünyanın birçok yerinde araştırmalar yapıldığını, kanser ve cep telefonu arasında kesin bir bağlantı bulunamadığını belirtti. 

Cep telefonundan yayılan radyasyonun non-iyonize (düşük enerjili) olduğuna dikkati çeken Haydaroğlu, buna karşın ısıl etkinin kansere yatkınlığı olan kişilerdeki sonuçlarının tahmin edilemeyeceğini dile getirerek, "Cep telefonunun neden olduğu ısıl etkinin beyne ulaştığını biliyoruz. DNA zincirini kırmasa bile biyolojik etkileri var. Uzun görüşmelerde kulaklıktan faydalanmak elektromanyetik dalgalardan bizi bir parça koruyacaktır." dedi.

Ayfer Haydaroğlu, sadece cep telefonu değil, baz istasyonu, bilgisayar gibi aletlerin de elektromanyetik kirliliğe neden olduğunu hatırlattı. Cep telefonu kullanmayan birinin de elektromanyetik kirlilik içinde bulunduğunu vurgulayan Haydaroğlu, "Bu kirlilikte cep telefonunun ne kadar sorumlu olduğunun tespitinde güçlük yaşamaktayız. Isıl etkilerin beyni çok etkilediğini biliyoruz." diye konuştu.

"Küçük yaştaki çocuklar cep telefonu ile konuşturulmamalı"

Elektromanyetik ışınımın belirlenmesi amacıyla yapılan termografik ölçümlerin, "15 dakikadan uzun süre cep telefonuyla konuşan kişilerdeki etkiyi" ortaya çıkardığını aktaran Ayfer Haydaroğlu, şöyle dedi:

"Cep telefonları kanser yapar diyemeyiz. Ancak beyin tümörlerinin yerleşiminde 2000 yılından sonra nispi değişim tespit ettik. Son yıllarda beyin tümörüne kulak çevresinde daha sık rastlıyoruz. Bu artışın nedenini araştırabiliriz çünkü, 'Cep telefonundan olabilir mi?' diye kuşkularımız oluyor."

Haydaroğlu, konuşma anındaki radyasyon miktarının fazlalaştığını, bu nedenle sağlık konusunda riske girmek istemeyen birinin telefonunu kısa kullanması gerektiğini ifade ederek, "Cep telefonuyla hayat hikayemizi anlatmayacağız. Kısa bilgi verip kapatacağız." dedi.

Kafa kemikleri ince olan çocuklarda elektromanyetik dalgaların beyin üzerinde daha etkili olduğunu dile getiren Haydaroğlu, küçük yaştaki çocukların cep telefonu ile konuşturulmaması gerektiğine işaret etti.

Sadece cep telefonu değil, Wi-Fi cihazlarından da uzak durulması gerektiğine işaret eden Haydaroğlu, elektromanyetik dalgaların arı ölümlerine yol açtığını belirtti.

Arı ölümlerinin ise ekolojik dengenin bozulmasına neden olacağını söyleyen Haydaroğlu, "Elektromanyetik dalga alanda olursa arı ölümleri olur. Bunun sonucu hayatını sonuna işaret eder ve bu çok korkunç bir şey. Arılar tozlaşmayı sağlayarak hayatı devam ettiriyor giderek artan elektromanyetik kirliliğe dikkat çekmek isterim." açıklamasında bulundu./AA


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bebek ve Çocuk Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
 • 1932 Yılı Reklamları
  1932 Yılı Reklamları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
 • Osmangazi köprüsünden geçiş
  Osmangazi köprüsünden geçiş
VİDEO GALERİ
YUKARI